Miasto Chorzów
 

Miasto Chorzów

Chorzów, ponad 100 tysięczne miasto, położone w samym sercu 4 milionowej aglomeracji śląskiej, jeszcze kilka lat temu było typowym dla Górnego Śląska ośrodkiem przemysłu. Dzięki przemianom w Polsce i za sprawą odrodzenia się samorządności, dawny wizerunek Chorzowa odchodzi do przeszłości.

Chorzów uwierzył w siebie. Wykorzystuje swój potencjał i dynamicznie się rozwija. Zapraszamy do nas, by zobaczyć teraźniejszy Chorzów i jego nowy wizerunek. Jest po co do Chorzowa przyjeżdżać i łatwo tu trafić - centralnie położony w regionie, z doskonałymi połączeniami drogowymi, kolejowymi i oddalonym od 20 minut jazdy samochodem portem lotniczym w Pyrzowicach oraz dogodnie położony na trasie autostrady A 4 między Wrocławiem a Krakowem i sąsiadujący z Katowicami, Chorzów odwiedza coraz więcej gości.
By się przekonać o gościnności jego mieszkańców, warto się tutaj zatrzymać, może chociaż na jeden dzień, a może na dłużej. Największym turystycznym atutem Chorzowa jest unikalny w skali europejskiej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Atrakcyjność tego ponad 600 hektarowego niepowtarzalnego kompleksu przyrodczniczo-rekreacyjnego z Wesołym Miasteczkiem, ogrodem zoologicznym, parkiem etnograficznym, planetarium, hotelem i kompleksem basenów otwartych przyciąga tłumy mieszkańców regionu i odwiedzających z całego kraju.

Dużą popularność park zawdzięcza również temu, że na jego terenie zlokalizowany jest największy w Polsce Stadion Śląski - uznany za Narodowy. To tutaj reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegrała wiele meczów. Sukcesy, jakie odnosiła na tym stadionie na zawsze zapadły w pamięci milionów kibiców piłkarskich. Obiekt jest modernizowany i wkrótce doczeka się zadaszenia widowni. Kogo jednak nie przywiodła piłka nożna do Chorzowa, mogły to zrobić koncerty megagwiazd muzyki: The Rolling Stones, Metallica, Genesis i U2. Tylko na koncert tej ostatniej grupy przyjechało do Chorzowa prawie 80 tysięcy fanów.

Dumą Chorzowian jest reprezentacyjny pasaż handlowy ulica Wolności. Nowoczesny deptak na zabytkowej zarazem ulicy z jednej strony wieńczy wzniesiony w XIX wieku budynek poczty z podświetlaną wieżą i plac z fontanną, z drugiej zaś, monumentalny XIX wieczny kościół św. Jadwigi. Eleganckie sklepy, restauracje, kawiarenki, puby, galerie wkomponowane w piękną XIX wieczną architekturę mieszczańskich kamienic tworzą niepowtarzalny klimat pasażu. Deptak zajmuje również szczególne znaczenie w życiu kulturalnym miasta. Co roku można tutaj podziwiać barwny korowód artystów Międzynarodowych studenckich Festiwali Folklorystycznych, latem przygrywają zakorzenione w śląskiej tradycji orkiestry dęte.
Chorzów jest znany dzięki wspaniałym musicalom Teatru Rozrywki. Ważną instytucją kultury jest Muzeum, słynące z bogatych zbiorów numizmatycznych. Najstarszym, bo pochodzącym z końca XVI wieku zabytkiem jest drewniany kościół św. Wawrzyńca. Niepowtarzalny urok nadają miastu zabytki kultury sakralnej oraz przemysłowej - dawne kolonie robotnicze i stojący w centrum szyb górniczy św. Elżbiety.

Od zarania swych dziejów Chorzów był zawsze w Europie i choć nie jest metropolią, nie mamy dziś powodów, by wstydzić się swej przeszłości, by mieć jakiekolwiek kompleksy wobec innych europejskich miast. W ciągu ostatnich kilku lat stworzono w Chorzowie i w regionie najlepszą sieć drogową. Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ) i Autostrada A4 dały miastu nowy impuls do gospodarczego rozwoju. Nic dziwnego, że atrakcyjne dla inwestorów z zakresu handlu i usług okazały się tereny położone przy szlakach komunikacyjnych. Ulokowały się tu salony samochodowe i markety dużych sieci handlowych. Najbardziej spektakularną inwestycją jest wybudowane w 2006 roku centrum logistyczne zrealizowane przez notowaną na nowojorskiej giełdzie spółkę ProLogis. Dzięki wsparciu finansowane UE realizuje Chorzów duże projekty w sferze ochrony środowiska naturalnego, społecznej i dróg, które ze względu na swój wysoki koszt najprawdopodobniej nie zostałyby tak szybko wykonane.

Atrakcyjne tereny rekreacyjne, baseny i kryte pływalnie, korty, hale sportowe to kolejne aspekty rozwoju współczesnego miasta. Miasto może się pochwalić profesjonalnymi obiektami sportowym, a mapę obiektów uzupełniają ośrodki jeździeckie, siłownie, fitnes kluby i kręgielnie. Chorzów jest przyjazny dla przedsiębiorców i kapitału zagranicznego, a inwestorzy lokujący się w strefach gospodarczych korzystać mogą z ulg podatkowych i zwolnień.

Zachęcamy do spędzenia czasu w Chorzowie przekonani, że będzie on sprzyjał udanym interesom, dobremu wypoczynkowi i rozrywce.

Wszystko o Chorzowie na www.chorzow.eu

 
2012 © Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców